Lazer Sık Sorulan Sorular 5

Lazer nedir?

Lazer teorisi ilk olarak Einstein tarafından ortaya kondu. Daha sonra 1960 lı yıllarda lazer teknolojisi endüstüri ve savaş alanında geliştirildi. 1990 lı yıllarda tıp alanında da kullanılmaya başlandı. Lazer esas olarak birbirine paralel hareket eden ve tek bir dalga boyuna sahip ışık huzmesidir. Lazer epilasyon uygulamaları 1990 lı yılların sonlarında başlayıp hızla gelişti. Lazerle epilasyon artık kalıcı, güvenli etkili bir epilasyon yöntemi olarak kabul görmektedir.

lazer sonrası
lazer sonrası

Epilasyon amaçlı kullanılan lazerler endüstride kullanılan lazerlerden sonra bulunmuştur. Lazerler ilk olarak 1950 li yıllarda savaş sanayi ve endüstriyel kullanım için üretildi. Fakat daha sonra tıp alanına girerek hızla gelişti. Tıp alanına girişi ise 1990 lı yıllara rast gelir.

 

Epilasyon amaçlı kullanılan lazerler kılın yapısında bulunan melanin pigmenti üzerinden etki etmektedirler. Laser epilasyon sırasında laser enerjisi kıl tarafından tutunarak kıl köklerini tahrip eder. Laser epilasyon kıl kökünü etkilediğinden kalıcı epilasyon türüdür.

Lazerli epilasyon kıl dönmesi Ya da batık tedavisinde kullanılır mı?

Evet, şu anda batık tedavisinde en etkin yöntem lazer epilasyondur. çünkü lazerler kılları yok ederek batık oluşumunu önlerler. Kıl dönmesi ameliyatı olmuş kişilerde de lazerli epilasyon önerilmektedir.

Vücutta oluşan aşırı tüylenmenin nedeni nedir?

Genellikle bacak bölgesinde gözlenen tüylenmenin nedeni genetik orjinlidir. Göğüs, göbek, sırt, yüz gibi bölgelerde ise tüylenme hormonsal nedenlerle oluşmaktadır. Genetik tüylenmeler lazer tedavisi ile çoğunlukla ortadan kaldırılır. Hormonsal tüylenmeler ise lazerle tedavi edilirler fakat biraz daha uzun bir tedavi süreci gerektirirler.

Lazerle epilasyon nasıl etki etmektedir?

Lazerle epilasyon’un temel prensibi aslında bilindik bir mekanizmadır. Laser ışınları koyu renk tarafından en çok tutulmaktadır. Cilde rengini veren melanin ismindeki boya maddesidir. Bu boya maddesi zencilerde yoğun iken beyaz ırkta azdır. Koyu siyah kıllarda fazla bulunurken beyaz kılda hiç yoktur. Laser ışınları işte bu maddeye tutunarak ısı enerjisine dönüşür. Bu nedenle kıl ne kadar koyu cilt ne kadar açıksa epilasyondan alınan sonuç o kadar iyidir.

 

Laser epilasyon için uygun parametreler nelerdir?

Lazerle epilasyon için genel parametreler yani laser epilasyonun başarısını etkileyen temel faktörler nelerdir? Bu faktörler çok önemlidir. çünkü yapılacak seans sayısını, başarıyı, yan etki ihtimalini ve cebinizden toplamda çıkacak paranın miktarını bu parametreler belirler. Uzman doktorların çalıştığı klinikler bu patrametreleri çok iyi bilir ve uygularlar. Lazerin epilasyon alt yapısı iyi olan yani elinde yeterince lazer çeşidi olan ve deneyimli merkezleri tercih etmelisiniz.

Laser epilasyonda başarıyı etkileyen ana parametreler:

  • Cilt tipiniz laser epilasyona uygun olmalıdır. çok koyu ciltlerde lazer epilasyonun başarısı düşüktür. Çok açık renklerde ise başarı artar. Yan etki oranı düşer.
  • Kıl renginiz koyu olmalıdır. Çok siyah kıl rengi en iyi cevap alınan kıl rengidir. Beyaz kıllarda laser etkili olmaz.
  • Kıl kalın ise başarı artar. İnce cılız tüyler lazerden az etkilenir.
  • Laser enerji değeri joule cinsinden belirtilir. Laser tipine göre bu değer değişir. Laser markasına göre de değişir. Doktor cildi yakmayacak en uygun ve yüksek dozu ayarlamalıdır.
  • pulse süresi denen cildi koruyucu patrametre de ayarlanmalıdır.
  • Laser cihazının cinsi önemlidir. Örneğin Bazı bölgelerde mutlaka diode laser kullanılması gerekebilir. Bu nedenle iyi kliniklerde birden fazla lazer tipi ile epilasyon yapılır.

Lazerli epilasyon nasıl etki etmektedir?

Laser epilasyon’un temel prensibi aslında bilindik bir mekanizmadır. Laser ışınları koyu renk tarafından en çok tutulmaktadır. Cilde rengini veren melanin ismindeki boya maddesidir. Bu boya maddesi zencilerde yoğun iken beyaz ırkta azdır. Koyu siyah kıllarda fazla bulunurken beyaz kılda hiç yoktur. Laser ışınları işte bu maddeye tutunarak ısı enerjisine dönüşür. Bu nedenle kıl ne kadar koyu cilt ne kadar açıksa epilasyondan alınan sonuç o kadar iyidir.

Lazerli epilasyon benim için uygun mu?

Lazerli epilasyonun size uygun olup olmadığına doktorlar karar vermektedir. Lazerle epilasyon uygulamalarında temel prensiplerin yanında kişiye özel değerlendirme önemlidir. Tüm cilt tipleri ve kıl yapısında tek tip lazerin kullanımı bu nedenle mümkün olmamaktadır. Bu nedenle üç tip lazer cihazı mevcut olup uygun olan lazer cihazı ile işlem yapılması önemlidir.