Lazer ne demektir?

İngilizce LASER kelimesinin ilk harfleri ile ifade edilen “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” Türkçede lazer olarak kullanılmaktadır.

Laser ışığı cihazların lambalarında üretilip ışın demetleri haline getirilir. Laser ışığı diğer ışıklardan farklı olarak birbirine paralel hareket eder. Dalga boylarına göre ruby, alexandrite, diode, nd yag olarak adlandırılırlar. Enerji değerleri cihaza göre değişir. Yine cihaza göre pulse yani ışık atım aralığı ayarlanabilir.

Lazer Epilasyon Nedir
Lazer Epilasyon Nedir

Laser teori olarak uzun yıllar önce ortaya atılan bir enerji biçimidir. Laser enerjisinin fonksiyonel kullanımı ilk olarak endüstri alanında olmuştur. Bunu savaş teknolojileri izlemiştir. çok sonraları lazerin tıbbi alanda kullanımı çalışmaları hız kazanmıştır. Fonksiyonel olarak iş yapabilen tıbbi lazerler ancak 1980’li yıllardan sonra geliştirilmiştir. Lazerler günümüzde birçok alanda hayatımıza girmiştir.

Lazer epilasyon amacı ile en çok kullanılan cihazlar üç çeşittir.

  1. alexandrite lazerler
  2. diode lazerler
  3.  nd;yag

Lazerlerdir. Bu isimlendirme lazer ışınlarının nanometre olarak adlandırılan dalga boylarına göre yapılmıştır. Bu lazerlerin cilde uygulandığında oluşturduğu etkiler birbirinden farklılıklar göstermektedir.

Laser Epilasyon

Laser enerjisi epilasyon alanında 1990 ile beraber tıbba girdi. Laser enerjisi temel olarak selektif fototermolisis adı verilen teoriyi kullanarak epilasyon yapar. Bu teorinin açılımı şudur, lazer kaynağında üretilen enerji sadece koyu maddelerce tutunur. Aslında ışıkta böyledir. Işığın koyu maddeler tarafından tutulumu sayesinde güneş enerjisi elde edilir. Bilinen güneş enerji sistemlerinde ışık ısıya dönüşür. Isıda istenen enerjiye dönüştürülerek kullanılır.

Laser epilasyonda da aynı mantık ile ısı enerjisi kıl köklerini yakmak için kullanılır. Laser enerjisi bu nedenle cilt tarafından tutulmamalıdır. Cilt tarafından tutulursa yani cilt çok koyu ya da bronz ise ciltte yanar.

Lazer Epilasyon çeşitleri

Epilasyon uygulamalarında daha fazla başarıyı hedefleyen araştırmacılar çeşitli laSer tipleri geliştirmişlerdir. Bu laSer çeşitleri içerdikleri ışın cinsine göre isimlendirilmektedirler. Lazerler tek tip lazer ışığı içerirler. Bu özelliklerinden dolayı da doku etkileşimleri birbirinden farklıdır. örneğin alexandrite lazer melanin maddesine diode lazerden daha fazla tutunur. Diode lazer ise ciltte alexandrite lazerden daha derine iner. Bu nedenle diode lazerler daha derin yerleşimli kıllarda daha başarılıdır. Alexandrite lazerler fazla melanine tutunduğundan sadece açık ciltlerde kullanılır. Alexandrite ve diode lazerler hakkında kıyaslamaları ve farkları ince detayları daha da çoğaltabiliriz. Bunlar sizin çokta bilmeniz gereken şeyler değildir. Fakat şunu bilmelisiniz ki gideceğiniz klinikte bu lazerlerin tümünün bulunması gereklidir.
Tüm bunlar başarıyı arttıran önemli öğelerdir. Hangi lazerin size uygun olacağına dermatoloji uzmanları karar vermelidir. Bu nedenle ellerinde yeterli cihaz donanımı bulunması şarttır.

Lazer epilasyon yöntemi için 3 tip lazer kullanılıyor. En çok tercih edilenler alexandrite ve diode lazerlerdir. Nd:yag lazerler ise çok koyu ciltlerde uygulanan lazerlerdir. Lazerle epilasyon ağrılı bir uygulama değildir. Genelde lastik çarpması hissi ya da iğne batması hissi olarak tariflenen geçici bir ağrı olur. Lazerli epilasyon ortalama 2 ay aralıklarla uygulanan bir yöntemdir. Vücut bölgelerinde 6 seans uygulama öngörülür. Cilt açıksa sonuçlar daha iyidir. Kıl koyu ise lazerle epilasyon olası sonucu daha anlamlı olur. Zayıf beyaz ve siyah olmayan tüylerde başarı oranı çok düşüktür. Lazerle epilasyon en iyi bacak, genital, koltuk altı tüylerinde başarılı olur. Yüz bölgesinde diode lazerler daha başarılıdır. Sırt ve kollarda da lazerli epilasyon için diode lazerle tercih edilmektedir.