Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon ve lazer çeşitleri hakkında bilgiler sunacağız.

Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon

Alexandrite Lazer

Kozmetik lazer epilasyon olarak bilinen koltukaltı, genital, bacak bölgelerinde etkili ve kalıcı epilasyon sağlayan lazerlerdir. Açık cilt tipine ve koyu kıl rengine sahip kişilerde tercih edilir. Yüz ve boyun uygulamalarında kullanımı sorunlara yol açabilir. özellikle koyu tenlilerde kıl azalması yerine ince tüylerde etiklenme ve kıl artışına sebep olabilir. Sırt ve kollar da bu lazerin etkinliğinin düşük olduğu bölgelerdir. Biz bu lazeri uzun zaman kullandık. Koltuk altı, genital, bacak bölgesinde lazer uygulaması kişi açık cilt rengine sahip ise alexandrite lazer uygulamasını öneriyoruz. Bu lazer sistemi Acıbadem grubuna ait aşağıdaki merkezlerde bulunmaktadır. Daphne size alexandrite lazer epilasyon için bu adresleri önermektedir.

ALEXANDRİTE LAZER EPİLASYON

755 nanometre dalga boyunda lazerlerdir. Bu lazer sisteminin diğerlerinden en önemli farkı deriye penetrasyonu yani deri içinde aldığı mesafenin en az olmasıdır. Fakat bu mesafe kıl köküne ulaşmaya yeterlidir. Diğer özelliği ise kılın yapısında bulunan ve kıla rengini veren melanin ismindeki boya maddesi tarafından en çok tutulan lazerlerden olmasıdır. Bu iki özellik avantajlar ve dezavantajlar sağlar. Melanin tarafından iyi tutulması açık renk deri tipi ve koyu kıl rengi olanlarda avantaj sağlar. Fakat koyu deri rengi olan kişilerde uygulama risk yaratır. Problemlere yol açabilir. Derine inmemesi bu lazerlerin diğerlerine göre daha az ağrılı olmasını sağlar.

Bu özellik, derin yerleşimli kıllarda örneğin ;sırt, kol, yüz gibi bölgelerde etkinliğinin az olmasına neden olur.
Biz bu lazer sistemini uzun zaman kullandık. Açık cilt rengi olan ve kozmetik epilasyon olarak bilinen koltuk altı, bacak, bikini, genital bölgede önerdiğimiz bir lazer tipidir. Ağrısının az olması, hızlı ve pratik uygulanabilme özelliği, seanstan sonra hemen kılların alandan temizlenmesi bu lazerin önemli diğer avantajlarıdır. Bu bölgelerde ortalama 6 seansta oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Cilt rengi açık bile olsa alexandrite lazerleri yüz bölgesinde önermiyoruz. özellikle yüz bölgesinde alexandrite lazerlerin ince tüyleri tetikleyerek ters etki ile kılları artırabileceği ihtimali akılda tutulmalı ve seçim ona göre yapılmalıdır. Biz yüz bölgesinde diode lazerleri öneriyoruz.

Diode lazerler uzun dalga boyları nedeni ile koyu tenlilerde de kullanılabilen lazerlerdir. Bu lazer de alexandrite lazerin kullanıldığı kasık, koltuk altı, genital bölgelerde alexandrite lazer kadar etkilidir. Fakat alexandrite lazerden daha ağrılı olduğundan biz bu bölgelerde
alexandrite lazeri önermekteyiz. Alexandrite lazerin tercih edilmediği yüz, boyun, ense kıllarında diode lazerler oldukça etkilidir. Sırt ve kollarda da etkili lazerlerdir. Diode lazerler tüm lazerler gibi kalın ve koyu kıllarda etkilidir. Diode lazerler ciltte alexandrite lazerden daha derine indiğinden derinde yerleşimli kılların bulunduğu bölge ve kişilerde alexandrite lazerle
kıyaslandığında daha avantajlıdır.

DİODE LAZER EPİLASYON

810 nanometre dalga boyu ile alexandrite lazerden daha uzun dalga boyuna sahip lazerlerdir. Uzun dalga boyu avantaj ve dezavantajlara neden olur. Uzun dalga boyu nedeni ile ince tüylerde etkisizdir. Diode lazerler kalın kıllarda etkilidir. Diode lazerler alexandrite lazerlerden daha az melanine tutunurken deri içinde alexandrite lazerden biraz daha fazla derine inerler. Alexandrite lazerler kadar etkili lazerlerdir. Fakat daha derine indiklerinden alexandrite lazerden biraz daha ağrılıdır. Bu nedenle biz koltukaltı, genital ve bacak bölgesinde cilt rengi açık ise alexandrite lazer ile uygulama yapmayı öneriyoruz. Fakat gerekli durumlarda diode lazerin bu bölgelerde de etkili bir lazer sistemi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Diode lazerler dalga boyunun uzunluğu nedeni ile koyu cilt rengine sahip kişilerde uygulanabilir. Bu bronz tenlerde uygulanabilir anlamına gelmez. Deri rengi genetik olarak koyu olanlar kastedilmektedir. Bronz tende hiçbir lazer uygulamasını önermemekteyiz.

Bu lazerin en önemli avantajları derine yerleşimli ve alexandrite lazerin yetersiz kalabildiği sırt, omuz, kol ve yüz kıllarında daha başarılı olmasıdır. Koyu cilt tiplerinde de alexandrite lazer uygulanamaz iken bu lazer uygulanabilir. Biz bu lazerin yüz, sırt, kol bölgesinde sonuçlarından memnun kaldığımız için önermekteyiz.

DİODE LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon uygulamasında başarı elde etmek, sonuca güvenli ve hızlı ulaşmak asıl hedeftir. Bu nedenle farklı lazer cihazları üretilmiştir. Bu lazerlerden biride diode lazerlerdir. Diode lazerler 810 nm dalga boyunda lazarlerdir. Diode lazerin
dalga boyu uzundur.Bu özellik koyu cilt tiplerinde ve derinde yerleşimli kıllarda da başarılı kullanım olanağı sağlar.

Diode lazerler yüz, sırt, kol gibi alexandrite lazerin sorunlu olabileceği bölgelerde önerdiğimiz lazerlerdir. Bazı diode sistemlerinde diode lazere radyofrekans ilaveside yapılmıştır. Bu sitemlerden ELOS olarak bilinen diode sistemide epilasyonda kullanılan başarılı bir sistemdir.

Diode Lazer + Bipolar Radyofrekans (ELOS)

Elos lazer epilasyon teknolojisi elektro optik birliktelik anlamına gelen sinerjik enerji kullanımıdır. Diode lazer ve IPL sistemleri bipolar radyofrekansla birlikte kullanılarak ve güçlü bir epilasyon yöntemi oluşturulması hedeflenmiştir. Bilimsel veriler de bu sistemin etkili olduğunu desteklemektedir.

Lazer epilasyonda amaç kıl kökündeki kıl folikülü dediğimiz kılı üreten birimi etkilemektir. Radyofrekans ile kıl folikülünün tümünü ısıtılır. Kıl folikülünde güçlü bir enerji dalgası oluşturmak temel hedeftir. Radyofrekansla ısıtılmış kıl köküne diode lazer ışınları gönderilerek epilasyon sağlanır. Bu sistem de büyüme aşamasındaki kıllara etkilidir. Yani alexandrite lazer epilasyon sistemindeki tüm kurallar geçerlidir.

Radyofrekans ve diode lazer birlikteği diode lazer enerjisinin daha düşük düzeyde kullanılmasını sağlamaktadır. Yani daha az lazer enerjisi kullanılarak aynı etki elde etme mantığı ELOS teknolojisinin asıl hedefidir.

Diode lazerler oldukça iyi bilinen ve etkinliği birçok klinik çalışma ile ispatlanmış lazerlerdir. Koyu cilt renkli kişilerde ve bazı bölgelerde diğer tüm lazerlere yani alexandrite, ruby lazerlere göre birçok avantaj sağlar. Diode lazerlerin ciltte bazı lazerlere göre daha derine inmesi kıl kökü derine yerleşmiş kişi ya da bölgelerde avantaj sağlar.

Bazı yanlış bilgilendirmelerde olduğunun aksine diode lazerler kalın ve koyu kıllarda daha etkilidir. İnce tüylerde başarı oranı yüksek değildir. Açık renk tüylerde diğer lazerlerin aksine biraz daha etkilidir ama sonuçlar mükemmel değildir. Beyaz tüylerde iğneli epilasyon en iyi seçenektir.

Bu sistemde hem etkin bir hava soğutma sistemi hem de kontak soğutma sistemi ile ciltte maksimum korunma hedeflenmiştir. Etkin soğutma diode lazerlerdeki biraz fazla olan ağrıyıda azaltmada faydalı olur.

Cilt rengi, kıl rengi, kıl kalınlığı ve yapılan bölgeye göre değişmekle birlikte Ortalama 6 seansta bu teknoloji ile tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. Koyu cilt rengi olan kişilerde ve bazı vücut bölgelerinde diode lazerler güvenle kullanılmakta ve etkin sonuçlar elde
edilmektedir.