Aşırı Tüylenme

Aşırı tüylenme olarak bilinen hirsutizm vücutta olmaması gereken yerlerde oluşan tüylenmedir. Vücutta erkek ve kadında aynı sayıda kıl bulunmaktadır. Tüy şeklinde bebekteki sayı aynıdır. Erkekte bu tüyler erkeklik hormonu testesteron etkisiyle kalınlaşır ve görünür hale gelir.

Testesteron hormonu erkeklerde ergenlikle artar ve erkek seks karakterleri ve tüylenmeye neden olur. Erkekte bu aşamada genital ve koltuk altında tüylenme olur. Kadında da aynı bölgelerde tüylenme oluşur. Kadında testesteron seviyesi erkeğe göre düşük seviyede bulunmaktadır. Bu nedenle erkekte yüzde de tüylenme olurken kadında olmaz.
İşte bu mekanizmalarla tüylenme oluşmaktadır. Bu bölgelerde erkek ve kadında tüylenme normaldir. Kadında herhangi bir sebep ile hormon seviyesi artarsa yüz başta olmak üzere, göbek etrafı, göğüs arası ve sırtta tüylenme başlar.

aşırı tüylenme
aşırı tüylenme

Testesteron hormonunun fazlalığı kadında saç dökülmesi, ciltte yağlanma ve aknelere sebep olabilir.

Kozmetik ya da estetik lazer epilasyonla hormonsal nedenlere bağlı olmayan, daha çok genetik nedenlerle oluşan tüylenmede yapılan epilasyon tariflenmektedir. Lazer epilasyon kozmetik amaçlı çoğunlukla genital, koltuk altı, bacak bölgelerinde uygulanmaktadır.

HİRSUTİZM – AŞIRI TüYLENME

koltukaltı lazer epilasyon
koltukaltı lazer epilasyon

Vücutta bulunması gereken yerler haricinde gözle görünür kıllanma olmasına hirsutizm denir. Hirsutizm tıbbi bir terimdir.

İdiopatik hirsutizm

Sebebi belli olmayan tüylenme anlamına gelmektedir. Genellikle ailesel ya da genetik sebepler olduğu düşünülmektedir. Bu kadınlarda hormon seviyeleri normaldir. Adetler genelde düzenlidir. Reseptör seviyesinde de tüylenmeyi açıklayacak bir sebep yoktur. Hormon üretimi yapan bir kist ya da tümörde bulunmaz. Sebebi açıklanamayan bu tüp tüylenmeye idiopatik hirsutizm denilmektedir.

Bu tüylenme tipinde ilaçlar denenmiş fakat belirgin fayda elde edilememiştir.

Günümüzde bu tip tüylenmede mekanik epilasyon yöntemleri ya da modern epilasyon yöntemlerinden biri kullanılmaktadır. Lazer epilasyon hızlı, uygulanması kolay bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Lazerlerin tipi, kullanılan doz, lazer epilasyon yapılan bölge, cilt tipi, kıl tipi, lazer başlığının çapı, kılın bulunduğu evre gibi birçok faktör lazer epilasyonun başarısını etkilemektedir.

Klasik yöntemlerden ise depilatörler, tüy dökücü kremler, ağda, epilatörler kullanılan metodlar arasındadır.

Hormon bozukluğu olanlarda lazer epilasyon yapılır mı?

Evet yapılabilir. Hormon bozuklığunun tipi tayin edildikten sonra rahatlıkla epilasyona da başlanabilir. Hormonların düzeltilmesi var olan tüyleri yok etmez. Bu ancak epilasyon ile yok edilebilir.

Hormonsal tüylenmenin en sık görülen nedenleri nelerdir?

Hormonsal tüylenme vücutta tüy olmaması gereken yerlerde olan kıllanmadır. En çok yüzde gözlenir.
En sık görülen hormonsal nedenler:

  • polikistik over sendromu
  • insülin rezistansı
  • menapoz
  • Gebelik
  • Ergenlik
  • Bazı ilaçlar
  • Bazı hormon bezleri hastalıkları ve tümörleri
  • Bazı metabolik hastalıklar
Aşırı Tüylenme

Bir cevap yazın