Lazer Epilasyona En Uygun Kim?

Lazer Epilasyona En Uygun Kim? Lazer epilasyonun size uygun olup olmadığına konunun uzmanı doktorlar karar vermelidir. Lazer epilasyon uygulamalarından önce mutlaka uzman doktorlar sizinle ön görüşme yapmalıdır. Bu nedenle ruhsatlı ve uzman doktorlarca idare edilen merkezlere başvurmalısınız. Lazer epilasyon merkezinin alt yapısının iyi olup olmadığını araştırınız. Özellikle farklı lazer tiplerini bünyesinde barındıran merkezleri yeğlemelisiniz. Lazer epilasyona uygunluk açısından gittiğiniz merkeze güveniyor olmalısınız. Bunları söyledikten sonra genel kuralları size hatırlatalım. Fakat unutmayın ki bunlar genel kurallar olup değerlendirmeler kişiye özel yapılmalıdır.

Lazer Epilasyona En Uygun Kim
Lazer Epilasyona En Uygun Kim

Aşağıdaki kriterlere bakın ve lazer epilasyona uygun musunuz?

Siz karar verin.

 • Koyu kalın kıllarınız varsa kıl bakımından lazer epilasyona uygunsunuz demektir
 • Cilt renginiz açık ise yukardaki maddeye bir avantaj daha katmış olursunuz
 • genital, koltuk altı, bacak epilasyonu yaptıracak iseniz bir avantaj daha sağlarsınız
 • Hormonsal probleminiz yok. Bir avantaj daha sağladınız.
 • Lazer seanslarına zamanında gitmelisiniz.
 • Lazer epilasyon aralıklarında ağda kullanmamalısınız.
 • Yazın bronzlaşsanız bile çabuk açılıyorsanız avantajlısınız.
 • Hiç bronzlaşamıyor iseniz daha da avantajlısınız.
 • Cildiniz hassas değilse yine avantaj sağlarsınız.
 • Profesyonel bir kliniği tercih etmelisiniz
 • Buna uygun bütçe ayırmalı ve ucuz kuaför köşelerinde işlem yaptırmamalısınız.
 • Doktorların çalıştığı yerleri tercih etmeniz size avantaj sağlar
 • En azından klinikte alexandrite ve diode lazer var ise avantajlısınız
 • İyi araştırın öyle karar verin.

Lazer epilasyon hakkında artık söyleyebileceğimiz pek çok şey var. Çünkü lazer epilasyon günümüzde iyi bilinen bir epilasyon yöntemi haline gelmiştir. Lazer epilasyon konusunda çalışan kliniklerin tecrübeleri birçok bilimsel yayın ortaya çıkarmıştır. Bu yayınlar lazer epilasyonun etkin ve güvenli bir epilasyon yöntemi olduğunu göstermektedir. Lazer epilasyonun kalıcı epilasyon sağladığı da bilinmektedir. Lazer epilasyonun farklı lazer tiplerinin üretimiyle zenginleştiğini ve daha başarılı sonuçlar elde edildiğini söyleyebiliriz. Lazer epilasyon için geliştirilen bu lazer aletleri gün geçtikçe daha modern ve pratik hale gelmektedir. Lazer epilasyonun tarihçesi ve lazerlerin gelişimi aşağıda detayları ile anlatılmıştır. Bilimsel süreçlerin tipik gelişim seyri lazerlerin tıpta kullanımında da aynen geçerlidir.

Lazer teorisinin yüzyılın başında ünlü bilgin Einstein tarafından atılması ile lazer macerası başladı. Kuantum fiziği lazer teorisini açıklamaya çalıştı. 1950 başlarında hız kazanan çalışmalar. 1990 lı yıllara gelindiğinde lazerin tıp alanına girmesine kadar süren bir gelişim sağlanmış oldu. Lazer günümüzde tıp alanda birçok tedavi ve tanısal amaçlı kullanıma girdi. Lazer epilasyon bu gelişim sürecinde ortaya çıktı. Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden yakınan birçok insan için önemli kolaylıklar sağladı. Bugün birçok makalede lazer epilasyon un kalıcı epilasyon yaptığı vurgulanmaktadır. Lazer epilasyon hızlı ve kolay uygulanabilir bire yöntemdir.

Lazer epilasyon için üç tüp lazer kullanılıyor;

Bu lazerlerin birlikte bulunması lazer kliniğinin her tür cilt ve kıl tipinde uygulama olanağı sağlar. Lazer beyaz kıllara etki etmez. Çok koyu tenlilerde başarı oranı düşer.

Lazer epilasyon için en iyi sonuçlar kimlerde alınır?

Lazer epilasyon en iyi açık cilt tipi ve koyu siyah, kalın tüylü kişilerde sonuç verir. Fakat kıl yapısı kişiden kişiye ve bölgeye göre değişir. Bu nedenle aynı kişide bile farklı bölgelerde farklı lazer tercih edilebilir. En doğrusu en azından diode ve alexandrite lazerleri beraber bulunduran merkezlere gitmektir.

Lazer epilasyonla iğneli epilasyon arasındaki farklar nelerdir?

Bu sorunun yanıtı çok açıktır. Lazer epilasyon en modern epilasyon yöntemidir. Bir seansta tüm vücuda bile 2 saat gibi bir sürede uygulanabilir. İğneli epilasyonla büyük bölgelere yapmak imkânsızdır. Lazer epilasyon daha az ağrılıdır. İğneli epilasyon seans sayısı çok fazladır. Sık sık gitmek gerekir. Oysa lazer epilasyon 2 ayda bir uygulanır. Lazer epilasyon uygulamasında leke ihtimali düşükken iğneli epilasyonda bu ihtimal fazladır.

Hormonsal nedenler

Kozmetik epilasyon olarak bilinen koltuk altı, genital, bacak bölgesinde alexandrite lazer uygulaması pratik ve iyi sonuç veren bir uygulamadır. Fakat cilt tipi açık olmalıdır. Koyu cilt tiplerinde aynı bölgelerde diode lazerler tercih edilmelidir. Alexandrite lazer ile iyi sonuç alınamayan kimselerde diode lazer uygulanabilir.

Siyah kıl ya da koyu kahve renkli kıl

Bu kıl yapısına sahip kimselerde iyi sonuç alınır. Bu guruptaki kıllarda melanin yoğunluğu fazladır. Lazer ışınlarını en iyi emebilen kıl yapısı olduğundan kıl kökleri bu kıl tipinde daha çok tahrip olur.

Kahve renkli tüyler

Bu kıl tipindeki kıllarda başarı oranı yukarıdaki guruptan düşüktür. Fakat biraz daha fazla seansla başarı yakalanabilir.

Kızıl ya da açık kahve tüy rengi

Bu kıl tipinde başarı düşüktür çünkü az miktarda melanin pigmenti içerirler.

Gri ya da beyaz tüyler

Bu tüyler neredeyse hiç melanin içermezler. Dolayısı ile lazer ışınları bu kıllara tutunamaz. Sonuç alınamaz.

En iyi cilt tipi kıl rengi hangisidir?

Bunun cevabı açıktır. En iyi cevap açık cilt rengi ve koyu siyah kıl yapısı bulunan kombinasyondur. Lazer epilasyona hızlı cevap alınır. Az seansta çözümlenir.  Cilt koyu bile olsa kıl ciltten koyu ise sonuç alınabilir. En önemli şey aralarında karşıtlık olmasıdır. Renk farkı ne kadar fazla ise başarı o oranda artar.

Lazer epilasyon nerelerde yaptırabilirim?

Lazer epilasyon uzun zamandır lazer epilasyon merkezleri, estetik merkezleri olarak da bilinen güzellik merkezlerinde yapılmakta idi. Sağlık bakanlığının son yönergeleri ile bir değişikliğe gidildi. Güzellik merkezlerinin açılması yasaklandı. Var olan güzellik merkezlerinin de 2010 yılında poliklinik ya da muayenehaneye dönüşmesi zorunluluğu getirildi. Yani fiilen güzellik merkezi kavramı kaldırıldı. Yeni yönetmelikte lazer epilasyon uygulamaları tıp merkezleri ya da hastanelerde yapılabileceği hükmü getirildi.

Lazer epilasyon Merkezi?

Lazer epilasyon uygulamaları için son yıllarda hastanelerde ön plana çıkmaktadır. Hizmet yelpazesini genişletmek isteyen kimi hastaneler bu yönde adımlar atmaktadır. Hatta çok kapsamlı estetik, dermatoloji ve plastik cerrahi klinikleri ile hizmet veren hastanelerde mevcuttur. Lazer epilasyon için kullanılan cihazların tümünü bünyesinde barındıran hastanelerde mevcuttur.

Lazer Epilasyona En Uygun Kim

Bir cevap yazın