Lazerler

Lazerler; Lazer epilasyon için en çok hangi lazerler kullanılmaktadır konusunu özellikle kaleme aldık.

Lazer Epilasyon için Kullanılan Lazerler

Çünkü birçok merkezde tek tip lazer bulunmakta ve herkes kendi lazerinin en iyi olduğunu söylemektedir. Doğrusu hangisi ve hangi söze inanmalıyız. Doğrusu şu ki tüm lazer sistemleri iyidir. Birbirlerini tamamlamak için yapılmışlardır. Örneğin alexandrite lazer yüz boyun sırt gibi bölgelerde başarısızdır. Diode lazer ise bu bölgelerde son derece başarılı lazerlerdir. Diode lazer uygulaması biraz yavaş iken alexandrite lazer uygulaması hızlıdır. Nd yag lazer çok koyu tenlerde seçilebilen bir lazerdir. Tüm bunlar düşünüldüğünde bir klinikte tüm epilasyon lazerleri bulunmalıdır.

Lazerler
Lazerler

Hangi lazer tipleri ile epilasyon yapılmaktadır?

  • Alexandrite laserler: 755 nm
  • Diode laserler: 810 nm
  • Nd:yag laserler 1064 nm

Bu lazer sistemlerinden hangisinin size uygun olduğuna doktorlar karar vermektedir.Lazer epilasyon günümüzde pratikliği ve birçok vücut bölgesine rahatlıkla uygulanabilmesi nedeniyle oldukça popüler bir epilasyon yöntemi haline gelmiştir. Alexandrite, diode, ndyag laserler bu amaçla en çok kullanılan lazer sistemleridir. Ipl sistemleri lazer olmayıp yoğunlaştırılmış ışık kaynaklarıdır. Aynı mekanizma ile epilasyon yapmaktadırlar. Ipl sistemleri bazı durumlarda tercih edilse de genellikle lazerlerin epilasyon da daha başarılı sonuçlar elde ettiği kanaati oluşmuştur.

Alexandrite laserler 755 nm dalga boyu ile lazer enerjisi üretirler. Bazı vücut bölgelerinde hız ve etkinlikleri ile tercih sebebi olmaktadır. Diode laserler en az alexandrite laserler kadar etkilidir. Hatta bazı vücut bölgelerinde alexandrite laserlerden daha etkili oldukları gözlenmektedir. Yüz gibi zor bölgelerde oldukça etkilidirler. Sırt, omuz gibi alanlarda da derin yerleşimli kıllarda çok başarılıdırlar. Diode lazer sanılanın aksine kalın kıllarda daha etkilidirler. Nd yag lazer daha çok koyu tenlilerde tercih edilen biraz ağrılı laserlerdir. Seans sayısı vücut bölgelerinde ortalama 6 yüz bölgesinde ise 10 seanstır.

Lazer Epilasyon için Kullanılan Lazerler

Bir cevap yazın