Lazer Epilasyon İçin Cilt Renginin Önemi

Lazer epilasyonun çalışma prensibi çok basittir. Lazer ışınları koyu pigmentler tutunur. Açık renkler ise lazeri yansıtır. Lazer kıldaki melanin adı ile bilinen koyu pigmente tutunur. Yani cilt açık ise açık olan cilt lazeri yansıtırken koyu renkli kıl bu ışınları tutar. Eğer ciltte de fazlaca melanin pigmenti varsa bu durumda lazer ışını cilt tarafından da tutunur. Kıl tarafından tutulan lazer miktarı azalır ve lazerin etkinliği düşer. Ciltte fazla tutulan lazer ışını ise cilde hasar verebilir. Bu nedenle bronz tende lazer uygulanmaz. Koyu tenlilerde lazer seans sayısı artar. Lazer epilasyon başarısı için cilt rengi değerlendirilmesi; Lazer epilasyon uygulamalarında cilt rengi önemli bir parametredir. Aşağıda farklı cilt tiplerinin karşılaştırılması yer almaktadır. Dört adet cilt tipi mevcuttur.

Lazer Epilasyon İçin
Lazer Epilasyon İçin

Kafkas, Avrupalı cilt tipi (fitzpatrick 1.2.3)

Bu gurup kişilerde lazer epilasyon sonuçları en iyidir. Bu cilt tipi lazeri en az tutar. Genellikle az seansla iyi sonuçlar alınır. Bireysel farklılıklar gözlense bile kıl siyah ve kalın ise başarı yüksektir. Bu cilt tipinde Sık kullanılan cihaz tipleri: alexandrite, diode, ruby lazerlerdir.

 

Doğu Asyalı, Amerikalı Hindistanlı cilt tipi (fitzpatrick 4)

Bu cilt tipindeki insanlar daha az yüz ve vücut kıllarına sahiptir. Genellikle lazer epilasyona iyi cevap verirler. Genelde lazere iyi cevap verirler çünkü koyu kıllara sahiptirler. İyi planlanmış ve tekrarlayan lazer epilasyon uygulamaları başarılı sonuçlar elde eder. Tercih edilen lazer epilasyon cihazı: diode lazerlerdir.

 

Orta doğulu, Akdeniz ırkı, İspanyol, afro Amerikan cilt tipi (fitzpatrick 5)

Bu cilt tipindeki kişiler yüz ve vücut kıllanmasına eğilimlidir. Cilt renkleri oldukça koyudur. Bu cilt tipindeki kişilerin ciltleri lazer ışınlarını derideki koyu pigment nedeni ile fazla tutarlar. Bu cilt tiplerinde lazer uygulamasından önce renk açıcı kremler kullanılabilir. Bu amaçla en çok %4 lük hidrokinon kullanılır. Bu cilt tipinde yanıklar oluşabilir. Bu cilt tipinde hiperpigmentasyon riski yüksektir. Bu cilt tipinde: nd: yag lazer tercih edilmektedir.

Afrikalılar (fitzpatrick 6)

Bu cilt tipindeki kişiler zencilerdir. Çok koyu bu cilt yapısı fazlaca melanin pigmenti içerir. Bu cilt tipinde yanık, scar ve keloid riski yüksektir. Geleneksel yöntemler daha çok tercih edilir. Bu cilt tipinde: nd: yag lazer tercih edilmektedir.

Lazer Epilasyon İçin Cilt Renginin Önemi

Bir cevap yazın